jesteśmy dostępni


Pomoc

Wszystko o bilecie


Bilet lotniczy

Bilet lotniczy jest dokumentem pasażerskim umożliwiającym odbycie podróży samolotem na ściśle określonej trasie i zabranie w ramach tego dokumentu bezpłatnego bagażu. Dla osób które jeszcze nigdy dotąd nie podróżowały samolotem i nie trzymały w rękach biletu lotniczego, zawarte w nim informacje mogą wydawać się niezrozumiałe, zaś procedury związane z rezerwacją i zakupem biletu wysoce skomplikowane. Postanowiliśmy pomóc Państwu zrozumieć czym jest bilet lotniczy. Poniżej znajdą Państwo wytłumaczenie niektórych terminów lotniczych oraz informacje jak najkorzystniej dokonać rezerwacji i zakupu biletu lotniczego.

Co to jest taryfa ?

Wybór taryfy według której zostanie wystawiony bilet lotniczy ma decydujący wpływ nie tylko na cenę biletu, ale również na standard oferowanych przez linie lotniczą usług. Każda taryfa lotnicza posiada pewną ilość wymogów i restrykcji określających warunki dokonywania rezerwacji i zakupu biletu lotniczego oraz opisujących zasady odbywania podróży i możliwości dokonywania w niej ewentualnych zmian. Taryfy dzieli się na dwie główne grupy: taryfy biznes i taryfy ekonomiczne.

Taryfa biznes

jak sama nazwa wskazuje przeznaczona jest dla osób odbywających częste podróże służbowe. Nie oznacza to oczywiście, że nie mogą z niej skorzystać podróżni udający się na wakacje samolotem. Taryfa biznes posiada najmniej restrykcji, ale jest równocześnie jedną z najdroższych taryf oferowanych przez linie lotnicze. Kupując bilet według taryfy biznes pasażer zapewnia sobie pierwszeństwo przy odprawie biletowo bagażowej oraz wstęp do specjalnie wydzielonych poczekalni na lotnisku. W samolocie na wybranych trasach, fotele w klasie biznes mają podwyższony standard, a pasażerowie mogą dokonać wyboru posiłku z bogatego menu. Taryfa biznes w zasadzie nie posiada żadnych ograniczeń dotyczących rezerwacji i wystawienia biletu. Posiada natomiast liczne udogodnienia:

 • Rezerwacji i zakupu biletu można dokonać nawet na lotnisku tuż przed odlotem (o ile są dostępne miejsca na dany rejs) - nie ma wymogu dokonywania wcześniejszej rezerwacji, np. z tygodniowym wyprzedzeniem.
 • W bilecie nie ma obowiązku określania daty powrotnej, a jeżeli została określona, można ją w dowolny sposób zmienić. Dotyczy to również daty wylotu
 • Bilet w taryfie biznes umożliwia odbywanie podróży z pominięciem zasady "sunday rule", mówiącej iż podróżny ma obowiązek spędzić w punkcie docelowym noc, z soboty na niedzielę
 • Bilet w razie potrzeby można zwrócić do wystawcy narażając się jedynie na utratę opłaty skarbowej (ok. 2% wartości biletu). Zwrot biletu przysługuje również za niewykorzystany odcinek powrotny
 • Bilet ważny jest rok od daty wystawienia

Taryfa ekonomiczna

główną cechą taryf ekonomicznych jest zawsze obowiązująca w nich reguła "sunday rule" . Pasażer kupując bilet w taryfie ekonomicznej musi mieć świadomość, że najbliższy rejs powrotny będzie mógł zarezerwować nie wcześniej, niż w pierwszą niedzielę następującą po dacie wylotu. W zależności od typu, taryfy ekonomiczne posiadają różne rodzaje restrykcji, niekiedy tak surowych, że uniemożliwiają dokonanie jakichkolwiek zmian w bilecie czy zwrot biletu do wystawcy. Mimo swych ograniczeń, taryfy ekonomiczne cieszą się ogromną popularnością wśród osób podróżujących samolotem, gdyż ich niewątpliwą zaletą jest atrakcyjna cena. Taryfy ekonomiczne podzielić można na kilka typów:

 • Taryfa pełna typu Y i YEE - podzielić można na taryfy roczne - typu Y (bilet ważny rok) oraz taryfy wycieczkowe - typu YEE (określające ważność biletu na trzy lub sześć miesięcy). Większość pełnych taryf ekonomicznych posiada równie niewiele ograniczeń i restrykcji co taryfa biznes, jednak nie gwarantują one dostępu do usług o podwyższonym standardzie (jak ma to miejsce w przypadku taryfy biznesowej).
  • Rezerwacji i zakupu biletu można dokonać nawet na lotnisku tuż przed odlotem (o ile są dostępne miejsca na dany rejs) - nie ma wymogu dokonywania wcześniejszej rezerwacji, np. z tygodniowym wyprzedzeniem
  • W bilecie nie ma obowiązku określania daty powrotnej, a jeżeli została określona, można ją w dowolny sposób zmienić. Dotyczy to również daty wylotu
  • Bilet w razie potrzeby można zwrócić do wystawcy narażając się jedynie na utratę opłaty skarbowej (ok. 2% wartości biletu). Zwrot biletu przysługuje również za niewykorzystany odcinek powrotny
 • Taryfa promocyjna typu PEX - posiada oprócz "sunday rule" liczne inne ograniczenia:
  • Rezerwacja i wykup biletu muszą nastąpić najmniej na trzy dni przed wylotem
  • Daty wylotu i powrotu muszą zostać z góry określone, a ich zmiana wiąże się zawsze z dodatkowymi opłatami
  • Trasa przelotu nie może ulec zmianie, bez dodatkowych opłat
  • Ważność biletu to w przypadku przelotów na trasach europejskich - 3 miesiące, a przelotów na trasach międzykontynentalnych - 6 miesięcy
  • Zwrot biletów wiąże się z utratą znacznej części opłaconej taryfy
 • Taryfa promocyjna typu APEX - to najbardziej restrykcyjna ze wszystkich taryf lotniczych. Zakup biletu według tej taryfy wymaga zawsze dobrego zastanowienia się, czy planowana podróż na pewno odbędzie się w wyznaczonym terminie. Warunki taryfy:
  • Rezerwacja i wykup biletu muszą nastąpić z co najmniej siedmio lub czternastodniowym wyprzedzeniem (terminy te są indywidualnie ustalane przez linię lotniczą dla każdej taryfy).
  • Daty wylotu i powrotu muszą zostać ściśle ustalone i nie podlegają żadnym zmianom
  • Trasa przelotu nie może być zmieniona nawet za dodatkową opłatą
  • Biletu nie można zwrócić do wystawcy ani przed rozpoczęciem podróży, ani tym bardziej po jej rozpoczęciu (dotyczy to nawet wypadków losowych)
  • Bilety wystawione według taryfy APEX mają jeden miesiąc ważności
 • Zapoznanie się z warunkami taryfy jest jednym z najważniejszych etapów planowania podróży samolotem. Poprawne zrozumienie warunków rządzących daną taryfą umożliwi wybór taryfy i zakup biletu lotniczego najbardziej odpowiadającemu Państwa potrzebom oraz pozwoli uniknąć konsekwencji finansowych w razie wystąpienia ewentualnych zmian w podróży. Aby ułatwić Państwu wybór odpowiedniego wariantu taryfowego, przedstawiamy poniżej kilka wskazówek czym kierować się dokonując rezerwacji i zakupu taniego biletu lotniczego.

  Planowanie Podróży

  Generalnie należy trzymać się zasady, że im wcześniej, tym lepiej. Większość taryf promocyjnych wymaga dokonania rezerwacji i wykupienia biletu z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem. Oferta połączeń lotniczych jest niezwykle bogata, ale należy pamiętać o tym, że liczba miejsc sprzedawanych w samolocie według taryf promocyjnych jest ograniczona i może się zdarzyć, że na wybrane przez Państwa połączenie dostępne będą jedynie bilety w droższych taryfach ekonomicznych lub tylko w taryfie biznes.
  Planując podróż należy również zwrócić uwagę, iż na niektórych trasach (w szczególności transatlantyckich) podróż w weekend wiąże się ze znacznym wzrostem ceny biletu lotniczego.

  Sunday rule

  Czyli, reguła mówiąca o tym, że pasażer udający się w podróż musi spędzić w miejscu docelowym co najmniej jedną niedzielę począwszy od dnia wylotu (nie wlicza się niedzieli będącej dniem wylotu - jeżeli pasażer rozpoczął podróż w niedzielę, musi pozostać w punkcie docelowym aż do następnej niedzieli). Planując przelot, a chcąc zakupić bilet po najatrakcyjniejszej cenie, należy pamiętać o tej zasadzie. Niektóre taryfy zamiast reguły "sunday rule" mają określone minimum pobytu; najczęściej jest to siedem dni.

  Podróż w obie strony

  Aby uzyskać niską cenę biletu, należy planować możliwie nieskomplikowane trasy przelotu, zawierające tylko jeden punkt docelowy i starać się aby podróż zaczynała się i kończyła w tym samym miejscu. Np. wylot z Warszawy i przylot również do Warszawy. Podróż w jedną stronę to wydatek rzędu 70% wartości biletu w dwie strony.

  Linie lotnicze

  Wybór przewoźnika lotniczego, którym będzie odbywała się podróż może mieć ogromny wpływ na cenę biletu lotniczego. Najkorzystniejszą cenę uzyskają Państwo, rezerwując połączenie obsługiwane w całości przez jednego przewoźnika, nawet jeśli jest to połączenie z przesiadką. Duża część linii lotniczych łączy się obecnie w swego rodzaju sojusze, które dopuszczają przeloty mieszane ( np. SAS w kooperacji z Lufthansa, czy LOT ze Swissair) z zastosowaniem tej samej taryfy dla całego połączenia.

  Jeżeli nadal mają Państwo wątpliwości i pytania jak najkorzystniej zarezerwować bilet lotniczy zapraszamy do kontaktu z naszymi Konultantami.