Poznań - bilety lotnicze, informacje i atrakcje
Stolica Wielkopolski, Poznań, to jedno z najstarszych i największych miast w naszym kraju. Ciekawa architektura, mnogość zabytków i bogata oferta kulturalna pozwolą w kreatywny sposób spędzić wolny czas w trakcie urlopu.
7 km od centrum metropolii znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy im. Henryka Wieniawskiego – Poznań Ławica. Dostać się tu można pociągiem, który wyjeżdża ze stacji Dworzec Główny. Połączenia zapewniają również autobusy linii 59 (trasa rozpoczyna się z Ronda Kaponiera a kończy na porcie lotniczym) oraz 48 (pierwszym przystankiem jest Rondo Kaponiera, zaś ostatnim Wyszęborska).
Zwiedzane Poznania warto rozpocząć od Starego Rynku z przepięknymi kolorowymi kamienicami wzniesionymi w stylu secesyjnym, czyli tzw. domkami budniczymi. Jest to grupa trzy-oraz czterokondygnacyjnych wąskich obiektów, które powstały na początku XVI w. i należały do biedniejszych kupców. Znajduje się tu również ratusz wybudowany na początku XIV stulecia.
W trakcie II wojny światowej wieża oraz wnętrze obiektu zostały zniszczone jednak w przeciągu kilku lat po jej zakończeniu odrestaurowano ratusz. Wewnątrz budowli mieści się Sala Królewska z renesansowym kominkiem, Sala Sądowa, piwnice z przełomu XIII i XIV w. oraz renesansowe izby. Funkcjonuje tu także Muzeum Historii Miasta Poznania. Wizytówką metropolii jest ponadto położona na Warcie wyspa – Ostrów Tumski. W średniowieczu powstał tu obronny gród. Ostrów był także miejscem powstania pierwszego biskupstwa w Polsce. Zlokalizowana jest tu gotycka Bazylika Archikatedralna św. Piotra i Pawła, gdzie pochowani są pierwsi królowie naszego państwa.
Ważnymi zabytkami zlokalizowanymi w obrębie wyspy są ponadto: gotycki kościół NMP z XV w., Pałac Arcybiskupi z XIV/XV stulecia, Akademia Lubrańskiego z XIV w., Psałteria oraz Muzeum Archidiecezjalne. Przebywając w Poznaniu warto również zobaczyć Pałac Działyńskich, który został wzniesiony pod koniec XVIII w. Pierwszym właścicielem budowli był marszałek wielki litewski Władysław Roch Gurowski. W trakcie II wojny światowej pałac został całkowicie spalony. Jego rekonstrukcji dokonano w latach 50. XX w. Dziś mieszczą się w nim instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk i ekspozycje Biblioteki Kórnickiej.
Osoby interesujące się historią z pewnością zadowoli zwiedzenie klasycystycznego budynku Odwachu, gdzie znajduje się obecnie Muzeum Powstania Wielkopolskiego, zaś miłośnicy sztuki mogą wybrać się na wieczorny spektakl do Teatru Wielkiego.