Łódź - bilety lotnicze, informacje i atrakcje
Znajdująca się w centralnej Polsce Łódź, to miasto przyciągające niezwykłym klimatem i licznymi zabytkami, które chętnie odwiedzane jest zarówno przez filmowców, jak i miłośników kultury żydowskiej oraz osoby zainteresowane zwiedzeniem starych budynków fabrycznych.
6 km od centrum metropolii zlokalizowany jest Międzynarodowy Port Lotniczy im. Władysława Reymonta, do którego dostać się można, podróżując tramwajem linii 12, dojeżdżającym do przystanku Włókniarzy/Łódź Kaliska Estakada, gdzie należy się przesiąść w autobus linii 65, gwarantujący połączenie z lotniskiem. Spędzając urlop w mieście warto przejść się słynną ulicą Piotrkowską, gdzie zlokalizowane są liczne pałace. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim: Pałac Maksymiliana Goldfedera, Pałac Alfreda Biedermana oraz Juliusza Kindermanna. Co ciekawe ulica Piotrkowska jest jednym z najdłuższych deptaków w Europie.
Do niezwykle ważnych zabytków, stanowiących symbol Łodzi, zalicza się również zespoły przemysłowo-rezydencjonalne, będące przykładem XIX wiecznej architektury przemysłowej. Należą do nich: Biała Fabryka Ludwika Geyera, zespół fabryk włókienniczych Karola Scheiblera (Księży Młyn), Fabryka Bielnik Kopisha oraz fabryka Markusa Silbersteina. Miłośnicy sztuki i kultury mogą przeżyć niezwykle ekscytujące chwile podczas spektakli w Teatrze Wielkim lub koncertów muzyki współczesnej, klasycznej i jazzowej w nowoczesnej filharmonii.
Niezapomnianym przeżyciem będzie również zwiedzenie Muzeum Kinematografii, mieszczącego się w murach pałacu Karola Scheiblera (obok kompleksu Książęcy Młyn) oraz wycieczka do Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, gdzie kształcił się m.in. Roman Polański, Jan Machulski, Krzysztof Kieślowski oraz Andrzej Wajda. Osoby interesujące się kulturą żydowską powinny zaś wybrać się na stary, założony w 1892 r. cmentarz żydowski, który jest jednym z największych tego typu obiektów na Ziemi. Zobaczyć tu można niemal 200 tysięcy płyt nagrobnych i pomników ze schyłku XIX i początku XX w. Wśród nich znajdują się groby Artura Rubinsteina oraz rodziców Juliana Tuwima.
Znakiem rozpoznawczym Łodzi są ponadto przepiękne i okazałe pałace rodu Poznańskich: neorenesansowy Pałac Karola Poznańskiego, Pałac Izraela Poznańskiego oraz Pałac Maurycego Poznańskiego.